Kachna Pižmová

 

Tento druh kačen pochází z Jižní a střední Ameriky, kde dosud žije divoce. Hnízdí hlavně v dutinách stromů a v prohlubních na stromech. Na hnízdo nepřináší žádný stavební materiál, jen ho vystelou prachovým peřím z hrudi. Velmi dobře létají a také šplhají, obě tyto schopnosti si zachovaly i po dlouhých letech v domácím chovu. Kachny patří mezi první domestikované ptáky, pro potravu se chovají již 4500 roků. Společně s husami a labutěmi se zoologicky řadí mezi vrubozobé.

Byly vyšlechtěny postupným zdomácněním  jihoamerické pižmovky velké. Jedná se o samostatný zoologický druh. Svojí užitkovostí patří k nejužitkovějším plemenům vodní drůbeže. Jsou velice otužilé a nenáročné na podmínky prostředí i výživy. Velice rychle rostou,mají velice dobrou zmasilost a jejich maso,má jen malý podíl tuku . Kůže má žlutou barvu a velmi kvalitní je i opeření.Občas se stává,že někteří kačeři bývají agresivní vůči malým kachňatům a ostatním druhům drůbeže i jiným zvířatům.U těchto kachen je velice dobře zachovám mateřský pud .Většina kachen bez problémů vysedí dvě násady v průměru asi 20 vajec.Pokud jim vejce odebíráme nanesou až 40 vajec než nasednou.Velice dobře se také starají i o vylíhnutá kachňata a to až do jejich dospělosti.Pokud náhodou nemáte agresivního kačera,tak i on je velice pozorným a dobrým ochráncem.

Pižmovky je také možné křížit s ostatními druhy domácích kachen.Tito kříženci velmi rychle rostou, mají kvalitní maso a zvětší se i velikost kachen, které jsou u pižmovek poměrně malé. Není je ale možné použít k dalšímu chovu, jsou totiž neplodní.

Nevýhodou chovu Pižmovek je výrazný velikostní a hmotnostní rozdíl mezi pohlavím . Z tohoto důvodu byla pro velkochovy vyšlechtěna,brojlerová forma Pižmovky,pod názvem Barbarie.U těchto řekněme brojlerů není velikostní rozdíl mezi pohlavím až tak velký,jako u běžné Pižmovky.Kačenky těchto brojlerů,většinou mají potlačený mateřský pud sezení a díky tomu nanesou i více jak 70 vajec.V poslední době se s touto kachnou můžete setkat v řetězcích supermarketů,kde je prodávána pod názvem HUSOKACHNA.Zpět ale k Pižmovce.Kačeři jsou mohutného tělesného rámce, s dlouhým,  širokým a vodorovně neseným trupem. Hlava je poměrně velká, obličej neopeřený, jemně bradavičnatý. Nad kořenem zobáku vybíhá dopředu válcovitý výrůstek. Na zadní straně krku,mají účes který začíná již na temeni hlavy. Ocas je velmi dlouhý a široký, na konci zaoblený. Běháky středně dlouhé se silnými a ostrými drápy . Kachna je podstatně menší, má méně vyvinutou bradavičnatost a nemá krční účes.

Hmotnost se u kačera pohybuje kolem 5 kg a u kachny kolem 3 kg.

Zbarvení pižmovek je poněkud specifické a odlišuje se od zbarvení dalších domácích kachen, což je dáno právě odlišností druhu. Chovají se ve zbarvení divokém, které je černé s bílou ploškou na křídelních krovkách, modře divokém, kdy je černá nahrazena modrou,, šedě divokém, hnědě divokém, černém sedlatém, jehož základní barva je bílá a kresba je na temeni hlavy, šíji a po stranách hlavy, na zádech v ramenních letkách, malých a středních krovkách, v ocase a na bocích v místě holení, modře sedlatém, šedě sedlatém, hnědě sedlatém, žíhaném, černém, modrém, šedém, hnědém a bílém.

Další zajímavostí a velkou předností Pižmovky je její velká schopnost pastvy a díky tomu velká úspora krmiva.Kdo Pižmovky chová a má dostatečně velký a zatravněný výběh,jistě mě dá za pravdu,že v tomto případě,dospělé Pižmovky mají jen minimální spotřebu krmiva.I kachňata jsou schopna si hodně potravy najít sama,ale pokud chceme využít jejich růstové schopnosti, je nutné kachňatům dát kvalitní krmení,nejlépe ve formě krmné směsi pro odchov kachňat.Není ale důvod se obávat,že se potom nebudou pást a jejich chov se nám prodraží.Kde není možnost velkého výběhu s dostatečnou pastevní plochou,je možné nakosenou trávu pižmovkám předložit do různých žebříčků,odkud ji kachny pěkně odebírají.Nedoporučuji předkládat na zem.V tomto případě na ni kachny rády naléhají a znehodnocují.V tom horším případě se tráva zapaří a může potom dojít k nežádoucím úhynům,hlavně kachňat.Osobně nejraději kachnám i slepicím předkládám trávu nakosenou,motorovou sekačkou na sečení okrasných trávníků.Takto nasečenou trávu většinou sežerou beze zbytku .Nesmí se ale jednat o sekačku která trávu rozdrtí na kaši.Takto nasečená tráva je vhodná pouze do kompostu.Pravděpodobně pro tuto schopnost pastvy a jiné struktury masa Pižmovky než u ostatních domácích plemen kachen vznikl název husokachna.

 

Velikost kroužku: kačer 22 mm, kachna 18 mm